Chirurgia

Podstawowym zadaniem chirurgii jest usuwanie zębów, których nie można wyleczyć zachowawczo, endodontycznie, protetycznie. Zęby z bardzo dużymi zmianami próchnicowymi , o dużym stopniu ruchomości, ze złamaniem korony głęboko poniżej linii dziąsła, z rozległymi zmianami okołowierzchołkowymi kwalifikują się do ekstrakcji.

Usuwanie zębów mądrości

niezbędne w przypadkach zupełnego lub częściowego zatrzymania ich wyrzynania, skutkującego silnymi dolegliwościami bólowymi oraz stanami zapalnymi powstającymi w obrębie zęba.

Usuwanie korzeni

pozostałych w szczęce np. na skutek nieprawidłowo przeprowadzonego wcześniej zabiegu lub znajdujących się tam w wyniku innych okoliczności.
Usuwanie zębów niemożliwych do usunięcia w sposób klasyczny – konieczne zwłaszcza wtedy, gdy ząb jest bardzo zniszczony, martwy, silnie zajęty próchnicą, leczony kanałowo.

Resekcję wierzchołka korzenia

zabieg ma na celu ochronę przed ekstrakcją prawidłowo leczonego endodontycznie zęba, w którym mimo leczenia utrzymują się patologiczne zmiany w kości, przy jego wierzchołku.

Wyłuszczenie torbieli

Torbiel zębopochodna to zmiana patologiczna występująca najczęściej w tkance kostnej szczęki lub żuchwy, może też występować w tkankach miękkich lub w obrębie zatok szczękowych. W zależności od przyczyny i umiejscowienia torbieli stosuje się różnego typu rozwiązania.

Każdorazowo po wyłuszczeniu zmiany o charakterze guza torbielowatego wykonuje się badanie histopatologiczne, w celu określenia charakteru torbieli i ostatecznej diagnozy.