Profilaktyka i Estetyka

Dzisiejsza profilaktyka dentystyczna zajmuje się zapobieganiem powstawania groźnych chorób zębów i przyzębia, a przede wszystkim to podstawowy element leczenia próchnicy i paradontozy. Skuteczna profilaktyka i higiena to wielokierunkowe działanie, w skład którego wchodzi: edukacja, utrwalanie właściwych nawyków higienicznych, regularne wizyty kontrolne oraz zabiegi profilaktyczne dostosowane do wieku i problemów Pacjenta takie jak:

Piaskowanie

Piaskowanie zębów polega na usunięciu z powierzchni zębów oraz z osadu oraz powierzchniowych przebarwień, których nie można usunąć podczas codziennego szczotkowania. Zabieg przeprowadza się przy pomocy piaskarki stomatologicznej, która strumieniem piasku stomatologicznego, wody i powietrza pod dużym ciśnieniem i skutecznie usuwa osady i przebarwienia. Piaskowanie to zabieg bezpieczny i bezbolesny.

Scaling (usuwanie kamienia nazębnego)

Nieusuwana płytka bakteryjna przekształca się w kamień nazębny, który prowadzić może do paradontozy, czyli chorób dziąseł, przyzębia, a w konsekwencji do rozchwiania i utraty zębów. Aby temu zapobiec, zaleca się regularne (co 6 miesięcy) zabiegi higieny polegające na usunięciu kamienia i osadu. Do bardzo dokładnego oczyszczania zębów z kamienia służą ultradźwięki. Usuwanie kamienia przy pomocy ultradźwięków jest zabiegiem w pełni bezpiecznym i nie powoduje uszkodzeń szkliwa.

Lakierowanie zębów (fluoryzacja)

Fluoryzacja to zabieg profilaktyczny mający na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Zabieg ten polega na aplikacji znacznych dawek fluoru bezpośrednio po oczyszczaniu zębów. Wtedy fluor jest lepiej przyswajalny przez twarde tkanki szkliwa. Zęby uzyskują ochronę przed szkodliwymi kwasami wytwarzanymi przez bakterie jamy ustnej. Dodatkowo zabieg remineralizacji szkliwa hamuje proces próchnicotwórczy i pozwala zachować zdrowe zęby przez długi czas.

Lakowanie bruzd

Lakowanie czyli uszczelnianie bruzd to metoda, którą zaleca się stosować głównie u osób młodych, gdzie bruzdy zębów trzonowych lub przedtrzonowych nie zostały jeszcze zaatakowane przez próchnicę. Lak osłania bruzdy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (np. cukrem). Zęby powinno uszczelniać się zaraz po wyrżnięciu całej powierzchni żującej.

Lapisowanie zębów

Lapisowanie jest zabiegiem stosowanym u dzieci w celu zaimpregnowania zębów mlecznych, które zostały zaatakowane przez próchnicę. Dzięki zabiegowi lapisowania zmienione chorobowo tkanki zęba ulegają wysyceniu substancją o działaniu bakteriobójczym – nie cofa to zmian które zaszły, ale zapobiega ich progresji. Zabieg lapisowania polega na nałożeniu preparatu na osuszone, zmienione powierzchnie zębów i nie powoduje doznań bólowych u dziecka. Taką procedurę należy powtórzyć jeszcze dwa razy w odstępach okołotygodniowych- łącznie 3 wizyty. Po 3 miesiącach cała seria jest powtarzana.

Wybielanie zębów

Wybielanie to doskonała i skuteczna metoda na uzyskanie idealnego efektu estetycznego i przywrócenie śnieżnobiałego uśmiechu. Wybielanie pozwala skutecznie walczyć nawet z trwałymi, ciemnymi przebarwienia np. od kawy, wina czy palenia papierosów. Dzięki zabiegom wybielania w naszym gabinecie odzyskasz lśniący i piękny uśmiech. Proponujemy dwie alternatywne metody wybielania:

Wybielanie zębów w gabinecie

Pozwala na pozbycie się przebarwień podczas jednej wizyty, przywracając biały uśmiech w zaledwie 30 minut. Wybielanie metodą gabinetową polega na wykonaniu prostych, w pełni kontrolowanych procesów chemicznych w obrębie przebarwień które wniknęły w strukturę zębów. Stomatolog nakłada na powierzchnię zębów specjalny żelu wybielający oparty na nadtlenku wodoru. Efekt pozostaje widoczny średnio przez 2 lata przy odpowiedniej diecie i higienie jamy ustnej. Zabieg jest bezbolesny i w pełni bezpieczny.

Wybielanie zębów nakładkami

Na wizycie w gabinecie Pacjent ma wykonane wyciski zębów. Na ich podstawie przygotowywane są w laboratorium protetycznym specjalne nakładki dopasowane indywidualne dla Pacjenta. Pacjent otrzymuje gotowe nakładki wraz z zestawem strzykawek oraz preparatem wybielającym o odpowiednim stężeniu. W domu, pacjent aplikuje do nakładek żel wybielający, umieszcza nakładki na zębach i pozostawia na całą noc (8 godz.). Cały zabieg trwa około 8-10 nocy, natomiast efekt można zauważyć już po pierwszej nocy.